Češi se už nestydí najímat pomocnice do domácnosti
05.05.2015 11:21Pomocnice v domácnosti už nejsou znakem a privilegiem rozmazlených bohatých paniček. Češky a Češi se přestali stydět za to, že si stále častěji najímají a platí pomocnice či pomocníky na domácí práce, nechávají si prát, uklízet, vařit, žehlit, hlídat či doučovat děti, ale i venčit psa či na chatě zrýt záhon a posekat trávník.
Tvrdí to aspoň provozovatelé agentur zprostředkujících pomoc v domácnostech.
„Je to přirozený vývoj ve společnosti,“ potvrzuje rodinný poradce František Macháček. Největší zájem o pomocnice mají domácnosti, kde oba partneři pracují v náročných profesích, přestali se stydět za svoje slušné příjmy a současně manifestují, že vysoké příjmy nehodlají využít pro koupi nového luxusního vozu a drahých zbytečností.
I sousedé už to chápou
Místo toho nejenže dávají vydělat dalším lidem, ale hlavně získají volný čas. Pro sebe i pro svoje děti, se kterými mohou třeba jet na cyklistický výlet.
Podstatnou část toho, co vydělám, dám za platby chůvě, která se mi stará o dvojčátka během pracovního dne.
„Už netvrdím sousedům, že ta paní, co nám myje okna a nakupuje, je moje vzdálená teta. Přiznávám, že je to pomocnice v domácnosti, která k nám chodí každý den na dvě hodiny uklízet,“ říká osmatřicetiletý programátor Petr. „A kupodivu sousedi nás nepovažují za líné, naduté zbohatlíky či vykořisťovatele nebohých žen. Vědí, co znamená pomoc, ale i hodnota času stráveného s dětmi v přírodě místo gruntování s vysavačem,“ dodal.
Žádané chůvy
Podle sociologů ale rostoucí zájem o pomocnice v domácnosti někdy vyvolává i tlak zaměstnavatelů na výkonnost a touha udržet si pracovní místo.
„Podstatnou část toho, co vydělám, dám za platby chůvě, která se mi stará o dvojčátka během pracovního dne. Chci si totiž zachovat místo grafičky, které mě baví, a současně nebýt uhoněná, nechci ani šidit rodinu. Vím, že je to jen na čas,“ svěřila se třicetiletá Alena.
Rostoucí zájem o služby a pomoc v domácnosti potvrzuje i velký zájem o kurzy pro chůvy, pomocnice v domácnosti a při úklidu. Přitom jde o placené kurzy. Například kurz chůvy, jehož absolvování umožní získat živnostenský list, stojí kolem pěti tisíc. Kurz pro pomocnici v domácnosti stojí 1500 korun. Absolventi se uplatní buď jako živnostníci, nebo jako zaměstnanci agentur zprostředkujících tyto služby.
Pracovní místa pro samoživitelky
Současně kurzy pomohou udržet vysokou kvalitu a profesionalitu služeb. Zaměstnanci firem zprostředkujících pomoc při chodu v domácnosti musí mít například čistý trestní rejstřík, projdou i kurzem etiky a jednání se zákazníkem.
Tyto práce jsou šancí i pro samoživitelky či ženy, které dlouhodobě nemohou najít zaměstnání a potřebují flexibilní pracovní dobu. „Usnadní těmto ženám najít uplatnění na trhu práce,“ uvedla socioterapeutka Zdena Prokopová.
Za hodinový úklid se účtuje v průměru kolem dvou set korun, hlídání dětí stojí při dlouhodobějším kontraktu kolem stovky za hodinu, obdobné ceny jsou i pro doučování. Vyžehlit koš prádla představuje náklad v hodnotě pětistovky.
Pozor na práci načerno
Stále se rozšiřující nabídka prací v domácnosti a rostoucí zájem však mají i odvrácené stránky. Pomocné práce nejsou jen zdrojem domácí pohody a rozšíření nabídky pracovních míst.
Celý článek naleznete zde: www.novinky.cz/domaci/368665-cesi-se-uz-nestydi-najimat-pomocnice-do-domacnosti.html
———
Zpět